Podlewanie roślin w hydroponice
Uprawa w hydroponice - instrukcja podlewania roślin w uprawie hydroponicznej
Rośliny w hydroponice podlewa się wg wskazań wskaźnika poziomu wody. Wskaźnik pokazuje 3 poziomy: minimalny, optymalny i maksymalny.
Optymalny to poziom, który nie powinien być przekroczony podczas podlewania. Zaleca się przesuszać rośliny pomiędzy kolejnymi podlewaniami, tzn. gdy czerwony pręcik opadnie do poziomu minimum odczekać 2-4 dni i wtedy dopiero wlać wodę tak aby wskaźnik znalazł się lekko poniżej poziomu optymalnego; przy dużych pojemnikach dobrze jest aby wskaźnik ustawić w połowie pomiędzy minimum, a optimum.
W hydroponice tylko najniższa warstwa granulatu zanurzona jest w wodzie i to ona właśnie przewodzi wilgoć do korzeni. Gdy zapas wody wyczerpie się, tzn. wskaźnik poziomu wody pokazuje minimum, granulat w dalszym ciągu pozostaje wilgotny. Wilgoci tej wystarcza jeszcze na kilka dni.
Do poziomu maksymalnego można dolać wodę tylko w wyjątkowej sytuacji, np. w przypadku wyjazdu na urlop. Można tak czynić 1-2 razy w roku.
Uwagi:
- do podlewania używać zawsze zwykłej letniej wody, kontrolując ręką jej temperaturę
- podlewać roślinę powoli, aż czerwony pręcik wskaźnika zacznie się podnosić
- nie manipulować przy wskaźniku
- roślina wymaga zasilania długoterminowym nawozem HM10 co 4 miesiące lub nawozem w płynie
Pliki do pobrania: instrukcja podlewania (PDF)
Uprawa w hydroponice - Praktyczne wskazówki
Ogólna zasada podlewania w hydroponice mówi, że po obniżeniu wskaźnika poziomu wody do minimum należy odczekać 3 dni przed ponownym napełnieniem doniczki wodą do poziomu optimum. 3-dniowy okres przesuszania roślin pozwala na całkowite wysuszenie granulatu, który stanowi naturalne podłoże dla roślin hydroponicznych. Granulat ma strukturę porowatą i zatrzymuje wodę w mikrokapilarach jeszcze przez okres ok. 3 dni licząc od dnia, w którym poziom wody ustalił się na minimum.
Przesuszanie roślin hydroponicznych pozwala na regularne przewietrzanie bryły korzeniowej, co gwarantuje stały dopływ tlenu do tkanek korzeni oraz warunkuje ich dobry stan i zdrowie dla całej rośliny. Dodatkową korzyścią z przesuszania bryły korzeniowej jest oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji drogą sfery korzeniowej rośliny, co powoduje, że uprawa hydroponiczna jest znacznie skuteczniejsza w oczyszczaniu powietrza ze szkodliwych substancji w porównaniu do tradycyjnej uprawy ziemnej.
Przedstawiony powyżej schemat podlewania należy stosować dla roślin, które wymagają wilgotnego podłoża np. z rodzaju: Ficus, Schefflera. Nie należy jednak traktować tego schematu jako uniwersalnego, ponieważ różne rośliny mają różne wymagania jeśli chodzi o wilgotność podłoża i dlatego poziom optimum w doniczce, który jest odpowiedni dla ficusów jest nieodpowiedni dla większości Dracen czy roślin z rodzaju Sansevieria. Często obserwowane i zgłaszane przez klientów czernienie i usychanie liści na roślinie Dracena compacta oraz rozmiękanie i wypadanie z podłoża całych pędów u roślin z rodzaju Sansevieria są spowodowane przelewaniem, co prowadzi do obumierania i gnicia ich korzeni, które tracą na skutek tego zdolności przewodzące i w efekcie doprowadza to do takiej sytuacji, w której przelana roślina zaczyna usychać, począwszy od górnych partii korony liści w kierunku dolnej łodygi. Dlatego właśnie rośliny z rodzaju Dracena i Sansevieria podlewamy do poziomu wyznaczonego nie wyżej niż w połowie odległości pomiędzy poziomem minimum i optimum.
Rośliny, które gromadzą wodę w dużych ilościach w łodygach lub liściach - sukulenty np. kaktusy i gruboszowate, wymagają bardzo ostrożnego podlewania – nieznacznie powyżej poziomu minimum i dłuższego przesuszania.
W praktyce pamiętajmy, aby uzupełniać poziom wody w doniczce małymi porcjami, gdyż wskaźnik reaguje na podlewanie z pewnym opóźnieniem wynikającym z czasu, jaki jest potrzebny na przejście wody z powierzchni poprzez podłoże do dna donicy, gdzie gromadzi się i gdzie znajduje się pływak, który unosząc się na powierzchni wody przemieszcza się pionowo w górę lub w dół wraz ze zmianą ilości wody.
Duże wskaźniki poziomu wody – stosowane w dużych donicach mają kanały rewizyjne, które są integralną częścią wskaźników. Kanał rewizyjny to równowąski i drożny na całej swojej długości kanał, który prowadzi do dna donicy. Kanał rewizyjny daje nam szereg możliwości praktycznych, po pierwsze - po przelaniu rośliny możemy odpompować nadmiar wody z donicy przy użyciu pompki. Po drugie kanał rewizyjny może służyć do diagnozowania chorób korzenia oraz jako bezpośrednia droga do szybkiego i skutecznego aplikowania leków.
Błędy w podlewaniu roślin hydroponicznych niekiedy wynikają z błędnych wskazań wskaźnika poziomu wody w dużych donicach, co najczęściej spowodowane jest zablokowaniem wskaźnika ziarnami granulatu, które należy wtedy usunąć za pomocą specjalnych szczypiec. Dzieje się tak wtedy, gdy ktoś nieumiejętnie próbuje otwierać wskaźnik lub go demontować i wtedy przypadkowo kulki granulatu wpadają do jego wnętrza.
Rozwiązaniem dla dylematów związanych ze stosowaniem wskaźników mechanicznych działających w oparciu o zasadę pływaka są wskaźniki nowej generacji - elektroniczne wskaźniki np. Moistick, które dokonują pomiaru wilgotności podłoża i mogą być stosowane zamiast mechanicznych wskaźników poziomu wody w donicy, lub też łącznie z nimi. Moistick informuje nas sygnałem świetlnym kiedy granulat lub podłoże ziemne utraciły wilgotność i są już całkowicie suche, a więc dostajemy prostą informację, że rośliny powinny być podlane właśnie teraz. Dodatkową zaletą urządzenia Moistick jest możliwość wyboru poziomu wilgotności w trójstopniowej skali, a więc ustawienia takiego poziomu wilgotności podłoża, dla którego Moistick ma emitować sygnały świetlne po jego przesuszeniu, co daje nam możliwość dostosowania trybu pracy tego urządzenia do wymagań konkretnej rośliny.